I 2023 startede det store cykelløb Tour de France i Bilbao i Baskerlandet. Nogle uger før tog jeg dertil for at besøge de steder i og udenfor byen, som cykelrytterne skulle passere på Le Gran Départ den 1. juli.
Jeg boede på Hotel Radisson Collection på Bilbaos hovedgade, Gran Via, fordi jeg her var tæt på både byens største seværdigheder og på metrostationen, Abando, hvorfra jeg nemt og hurtigt kunne komme ud til Bilbaos forstænder og de smukke kyster ved Biscayen.
På toppen af Radisson Hotel i Bilbao findes en stor tagterrasse med bar og udsigt over dele af byen. Blandt andet kan man se Artxanda-togbanen – i midten på billedet herunder – der ligger blot 10 minutters gang fra hotellet.Udsigt fra tagterrassen med togbanen, der på få minutter kører op i 250 meters højde på Artxandabjerget, hvor der er formidabel udsigt over Bilbao og til Nervion-flodens udløb i Biscayen.Zubizuri er en flot svungen bro, der fører over Nervion-floden tæt på Guggenheim Museet og Artxanda-togbanen.Starten på årets Tour de France gik ved Guggenheim Museet, der ligger kun 10 minutters gang fra Radisson Collecion Hotel.På Bilbaos hovedgade, Gran Via, er der taget godt hensyn til fodgængerne. Blandt andet er der diagonale fodgængerfelter sådan, at der som i dette kryds mellem Gran Via og gaden Urkixo Zumarkalea er ialt seks fodgængerovergange. Desuden er der overalt i byen en hastighedsbegrænsning på 30 km i timen.Trods navnet er Plaza Nueva Bilbaos smukke gamle plads i den gamle bydel, Casco Viejo. Her ligger nogle af Bilbaos bedste barer med pintxos – som er den delikate baskiske version af tapas – som Victor Montes og Toma y Daka.Algorta er en af Bilbaos forstæder og et gammelt fiskerleje 10 kilometer nord for byen. Fra Abando-stationen tager det en halv time at komme hertil med byens velfungerende metro. Algorta har restauranter og barer i mange prisklasser, men det er også populært at hænge ud med en øl eller et glas vin her på trapperne ned til den gamle havn.Med metroen kom jeg også tæt på nogle af de gode strande ved Biscayen nordøst for Bilbao. Her er det Sopelana, der er en populær surfer-strand.Kirken San Juan de Gatxelugatze ligger på en klippeø, der med en stentrappe er forbundet med kysten. Stedet markerede et af højdepunkterne på Tour de France-starten efter godt 70 kilometers cykling. Det er muligt at komme herud med bus, men det fungerer bedst i bil, hvor turen fra Bilbao centrum tager en time.
Du kan læse mere om mine oplevelser i Bilbao og omegn i min artikel i Politiken Rejser.
Rejsejournalist siden 2006. Artikler til bl.a. JyllandsPosten, Jyske Vestkysten, Berlingske Tidende og Politiken. Ferieblogger siden 2018.
Primære interesseområder: natur, kultur, historie og aktiv ferie.
Skriver mest fra de nordiske lande og Spanien, men ellers fra alle verdens lande, jeg måtte besøge. Har boet i Bilbao, Nordspanien 2003 & 2004.
I 2024 har jeg modtaget Turespañas pris for den bedste rejseartikel, der giver anledning til at reflektere over bæredygtig turisme i Spanien.
Kontakt mig på karinmollerolsen@mail.dk
Karin Møller-OlsenKommentarer lukket til Nordspanske Oviedo er gastronomisk hovedstad i 2024
Nordspanske Oviedo er kendt for at være en meget smuk og ren by. Og det er herfra, den ældste Camino til Santiago, der hedder “El primitivo” starter. I 2024 er Oviedo tillige udnævnt til Spaniens gastronomiske hovedstad.
Mogens HansenKommentarer lukket til Danskernes foretrukne rejsemål i 2016
Spanien er den store vinder i den statistik, som Travellink, Nordens største online rejsebureau, har lavet over danskernes rejsemål i 2016. Spanien vinder, bl.a. fordi danskerne i stort tal har fravalgt Tyrkiet, der er plaget af terror, kupforsøg og krig
Mogens HansenKommentarer lukket til Tenerife: Meget mere end sol, strand og ølbarer
Af MOGENS HANSEN Tenerife og de andre kanariske øer er for de fleste danskere forbundet med badeliv, konstant solskin, total afslapning og aftenhygge på barer og restauranter. Bestemt: Sådan kan det være at holde ferie på de spanske øer ud
“Madrid er den mest autentiske storby i Spanien med høj puls og kontrolleret kaos.” Madrid rykker nærmere til Danmark, når Air Europa starter en ny flyrute mellem Madrid og København. Det er ganske vist foreløbig kun en sommerrute i tre
Karin Møller-OlsenKommentarer lukket til Det lille hotel ved verdens ende
Dette indlæg er skrevet under coronakrisen i maj 2020. Selvom jeg kunne have lyst til bare at stikke af for en tid, er det ikke muligt. Men det forhindrer mig ikke i at drømme mig langt væk. For eksempel til
Karin Møller-OlsenKommentarer lukket til Jagten på den nordspanske juledelikatesse percebes – på dansk rankefødder
Aldrig er jeg stødt på rankefødder i en dansk fiskehandel. Men da jeg for en del år siden boede i Bilbao i Nordspanien, så jeg ofte rankefødder, der på spansk hedder percebes, blandt kongekrabber og hjertemuslinger i supermarkedets fiskedisk. Ikke